Zika Virüsünün En Korkutucu 10 Yönü

Flavivirüs olarak tanımlanan Zika başlıca sivrisinekler sayesinde yayılıyor.Virüs dayanıklılığı sebebiyle kolayca yeni jeografik bölgelere yayılıp küresel sağlığı için daha büyük bir tehdit oluyor.


2016’nın başında Zaki virüsü kamu sağlık krizi ilan edildi.Cevaplanmayan soruların gerçekleri geçmesiyle panik hızla yayıldı.İnsanlar bir diğer Ebola benzeri durum olmasından korktu

Çoğu kişi ilk defa 2016’da bu virüsü duydu fakat toplanan verilen 1947’ye kadar uzanıyor.Bu kadar insanın hayatını tehdit eden virüs hakkında hala çok az şey biliyoruz.48 ülkede zika virüsü tespit edildi.Bu durumu uluslar arası bir endişe haline getirdi.

 


 1. Cinsel ilişki,böcekler,kan vermek ya da hamilelikte anneden çocuğa geçme Zika virüsünün bulaşma yollarından bazıları.Kanıtlanan bir vaka olmasa da Zika virüsünün kan vermekle bulaşabileceği düşünülüyor.Aedes sivrisineği gündüz de gece de aktif.Bu uçan felaketler virüsü taşıyan birinden beslendikleri zaman virüs sivrisineklere bulaşıyor.Burdan itibaren döngü başlıyor. Cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıklar size yeterince korkutucu gelmiyorsa “tanıdık olmayan birisiyle” cinsel ilişkide bulunurken korkulacak şeyler listenize Zika’yı da ekleyebilirsiniz.Cinsel ilişki yoluyla semptomlar başlamadan önce,semptomlar görülürken ya da görülen bir semptom kalmamışken dahi virüs kişiden kişiye bulaşabiliyor.Daha da korkuncu,Zika virüsünü taşıyan ama hiçbir semptom görülmeyen kişiler dahi cinsel ilişki yoluyla virüsü yayabiliyor.Bu gibi “durumlarda” ekstra dikkatli olmak öneriliyor-(Kondom takmak ya da Zika virüsü bulunabilecek biriyle ilişkide bulunmamak gibi).
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 2. İlk rastlantıların sadece 1947’ye kadar uzanması nedeniyle araştırmacılar önemli bir buluş yapabilmiş değil. Biraz da vakalar arasında çok zaman geçmesinden dolayı araştırma yıllarca askıya alınmıştı. Kanıtlanan ilk Zika vakası 1947’de görüldü fakat o zamandan geçtiğimiz yıllara kadar çok az Zika vakasına rastlandı.Araştırmacıların bu ara sıra görülen virüs hakkında araştırma yapması çok zordu.Ayrıca virüs binlerce kişinin hayatını almazken bu araştırmalara ve çalışmalara para bulmanın çok daha zor olduğundan bahsetmiyoruz bile.(Tabii ki amacımız Zika tehlikesini küçümsemek değil.) NIAID yıllardır Dengue,Batı Nil virüsü,sarılık gibi flavivirüsler hakkında çalışmaya yoğunlaşıyor.Son yıllarda listelerine Zika’yı da eklediler.Genetik yapı ve patojenler hakkında daha fazla bilgi toplamak Zika ve diğer flavivirüslerle savaşma konusunda büyük önem taşıyor.Araştırmacılar virüsün nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi toplamaya çalışıyor.NIAID araştırmacıları Zika’nın uzun vadeli semptomları hakkında bilgi sahibi olmak için hayvanlar üzerindeki araştırmalarına yoğunlaşmış durumda.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 3. 48 ülke Zika virüsünün etkileriyle sarsılmış durumda. Bazı bölgelere seyahat etmek asla eskisi gibi olmayacak. Meksika,Afrika,Asya,Karayipler,Amerika ve Pasifik Adaları’yla Güney Amerika virüsün görüldüğü bölgeler.Özellikle fakir bölgeler yeterince mali gücün olmaması ve tedavinin zor olması nedeniyle diğerlerinden daha kötü etkilendi.Bu tür bölgelerdeki insanlarda virüs daha ciddi semptomlarla ve hatta ölümle bile sonuçlanabiliyor. Bu bölgelerdeki turizm en hafif tabiriyle çöktü.2016’da Rio de Janerio’da gerçekleşen Yaz Olimpiyatları’na katılım virüs nedeniyle azaldı.Son çıkan haberlerden etkilenen bazı atletler bu olimpiyatta “evde oturmaya” karar verdi.Katılım geçen yaz olimpiyatlarına kıyasla oldukça düşüktü.Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı habere göre olimpiyatlarda kimseye virüs bulaşmadı.Fakat bu durum Ağustos ayının Rio de Janerio’da kışa denk gelmesiyle,buna bağlı olarak sivri sineklerin daha az aktif olmasıyla alakalı olduğu düşünülüyor. Sadece Amerika sınırları içinde Texas ve Florida’da vatandaşlar arasında tedirginlik bir anda arttı.2016’nın aralık ayında Texas’ta ilk vaka doğrulandı.Hemen ardında eyalette Zika taşıyan sivrisineklerin yayıldığı kentler belirlendi.Hemen hemen aynı zamanda Florida’nın Miami-Dade kenti, Zika dikkat bölgesi haline geldi.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 4. En dikkat çeken bulgulardan biri virüsün hamile kadınlardan fetüse geçebileceği oldu.2016 yılında Amerika’da 642 hamile kadında Zika virüsü tespit edildi.Eğer bir kadın hamileyken Zika virüsüyle temas ederse mikrosefaliye neden oluyot.Mikrosefali bebeğin normalden küçük bir kafayla doğmasına,buna bağlı olarak normalden çok daha küçük bir beyine sahip olmasına neden olan bir doğum hastalığı.Bu doğum hastalığı fetüsün sağlıklı gelişimine zararlı.Doğum hastalığına neden olan Zika Sendromu(CZS) araştırmacıların bu doğum bu virüsle doğan çocuklarda görülen bozukluklara verdiği isim CDC,CZS’nin 5 önemli özelliğini şu şekilde belirtti; bölgesel kafatası çökmesine neden olan ağır mikrosefali,beyin sıvısı eksikliği,göz/görüş hasarı,düztabanlık ya da diğer eklem sorunları ve normalden yüksek kas yoğunluğu.Toplanan verilere göre CZS ile doğan her bebekte bu belirtiler görülmeyebiliyor. Araştımacılar hala Zika virüsünün gelecek hamileliklere olan etkisi hakkında yeterince bilgi sahibi değil.Bir düşünceye göre semptomlar bittikten ve virüs kadının vücudundan atıldıktan sonraki hamileliklerde herhangi bir sorunla karşılaşılmayacağı.Doktorlar doğumda semptomları göstermeyen çocukların ilerleyen yıllarda nasıl etkiler doğurabileceği konusunda endişeli.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 5. Konu sağlık olunca cahillik mutluluk getirmiyor.Daha yeni haberimiz olduğu için birden fazla kıtayı etkileyen Zika virüsü hakkında yeterince bilgimiz yok.Dünya Sağlık Örgütü’nün kamu sağlık krizi ilan etmesinin ardından 1 yıl geçmesine rağmen virüs hakkında yeterince bilgi sahibi olamadık. Son seçimlerin,terörist saldırılarının ve doğal afetlerinin gölgesinde kalmasıyla Zika virüsü haber kanalları tarafından pek dile getirilmedi.CDC’nin konuya değinmesinden başka bu gizemli ve tehlikeli virüs hakkında pek fazla haber yapılmadı.Bu haber eksikliğinin bilgi eksikliğine de bağlı olduğunu düşünebiliriz.2016’da çıktığından beri virüs hakkında tek bildiğimiz böceklerle bulaştığı.Bu da bir haber konusu olmak için yeterli değil
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 6. Küçük,rahatsız edici böceklerin insanların hayatını tehlikeye atacak bir vürüsü yaymasın korku filmlerini anımsatıyor.Ne yazık ki bu gerçek.Sivrisinekler hayatta kalma uzmanlarıdır.Bu kadar dayanıklı olmaları taşıdıkları virüsü kontrol altında tutmayı ya da yok etmeyi daha da zor hale getiriyor. Özellikle Aedes Sivrisineği olarak bilinen sivrisinek türü Zika virüsünün başlıca yayıcısı.Dünya üzerinde bu böceğin yaşamadığı çok az yer var. Aedes Sivrisineği’nin sicili çok kabarık.Dengue ve chikungunya gibi diğer flavivirüsleri de taşınmasıyla biliniyor.İki hastalık da yılda binlerce cana mâl olan tehlikeli hastalıklar.CDC’nin tahminlerine göre yılda yaklaşık 400 milyon kişi dengue virüsüyle temasta bulunuyor.Dengue vakaları özellikle Latin Amerika,Güneydoğu Asya ve Pasifik Adaları’nda yaygın olarak görülüyor. Aynı derecede önemli olan chikungunya Afrika,Asya,Avrupa ve Amerika’da görülebiliyor.Bu virüs insanı felç eden eklem ağrılarına sebep olaibliyor.Zika virüsü gibi dengue ve zhikungunya virüslerinin de aşısı bulunmuyor
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 7. Böceklerin sizi ısırmasına nasıl engel olursunuz?Genelde olamazsınız.CDC’nin yayınladığı korunma yolları %100 etkili değil.Virüsün bilinen bir aşısı olmadığı için virüsten korunmak şimdilik tek çaremiz.Evden hiç çıkmamak giderek daha cazip görünüyor.Yine de Zika virüsünün olduğu bölgelerde sokağa çıkan cesur kişiler için sinek ilaçları ve böceklere özel giysiler hayat kurtarıcı olabiliyor.Florida’nın Miami-Dade kentinde okullarda öğrencileri korumak adına uzun kollu kıyafet kuralı getirildi.Hepimizin bilidği gibi kapıları ve pencereleri kapatmak sineklerin içeri girmesini engellemeye yetmiyor.Zika virüsünün olduğu yerlerde kapı ve pencere telleri kullanmak,yataklara ve beşiklere sinek örtüsü sermek önem arzediyor.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 8. Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmasına göre Zika virüsü ve Guillain-Barr Sendromu arasındaki bağ kesinleşti.Araştırmacılar bu hayat değiştiren hastalığa Zika’nın sebep olabileceğini bildirdi.GBS,kişinin bağışıklık sisteminin kendi sinir sistemine saldırmasına neden olan ve genelde felçle sonuçlanan bir hastalık Bazı durumlarda hastalık hayati tehlike bile yaratabiliyor.Solunum yetmezliği de GBS’ye bağlı bir diğer sorun.Fransız Polinezyası’na göre Zika’nin çok büyük bir bölümü GBS ile bağlantılı.2013-2014 yılları arasında kontrol edilemeyen bir salgında 42 kişide Guillain-Barr Sendromu tespit edilmişti.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 9. Zika virüsünün semptomları bir kalp hastalığı kamu spotundan çıkmışa benziyor.(Baş dönmesi,kalp çarpıntısı,düşük tansiyon ya da ölüm).Neyse ki semptomların görüldüğü ve hastaneye kaldırılan çok az insan var.Virüsün bulaştığı kişilerin sadece 5’te 1’inde bu semptomlar görülüyor. Virüsün en genel semptomları genel sorunlardan olan ateş,kızarıklık,baş ağrısı,eklem ağrısı,konjonktivit ve kas ağrısı.Zika virüsünün kan dolaşımında yaklaşık 1 hafta kaldığı düşünülüyor.Daha ağır semptomlar virüs hamile anneden bebeğe geçtiğinde görülüyor.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 10. Tedaviye zorlanmanızdan daha korkunç ne olabilir?Tedavi yolunun olmaması. Virüsle temasa geçen kişiler herhangi bir direk tedavi alamıyor.Sağlık çalışanları sadece semptomları tedavi edebiliyor.Ateş ve ağrı kesici olarak Tylenol içmek gibi.Çok sıvı tüketmek ve bolca uyumak da tavsiye ediliyor.Ne yazık ki virüsün bilinen bir aşısı ya da tedavi yöntemi olmadığı için yapılabilecek tek şey bağışıklık sisteminin virüsü vücuttan atmasını beklemek. Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nün (NIAID) belirttiğine göre Zika aşısı üretmek için çalışmalar sürüyor.Araştırmacılar DNA tabanlı bir aşı geliştirmeye çalıştıklarını belirtiyor.Batı Nil aşısı da DNA tabanlı bir aşı ve başarılı olduğu kanıtlandı.NIAID araştırmacı hala aşı geliştirmesinin ilk aşamasındalar ama çalışmalar umut vaat ediyor.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

Add Your Content
Or
Paste a YouTube, Instagram or SoundCloud link (not embed code).

Kaydet

What's Your Reaction?

Ağladım Ağladım
7
Ağladım
Şirin Şirin
0
Şirin
Berbat Berbat
1
Berbat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
11
Beğendim
Güldüm Güldüm
4
Güldüm
Güzel Güzel
10
Güzel
Başarılı Başarılı
10
Başarılı
Hayret Hayret
10
Hayret

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zika Virüsünün En Korkutucu 10 Yönü

Giriş Yap

Become a part of our community!

reset password

Back to
Giriş Yap
Bir Format Seçin...!
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF

Send this to friend