MTV Nedir?


MTV tam adıyla, Motorlu Taşıtlar Vergisi’dir. Araç sahiplerinin her yıl düzenli olarak yılda 2 kez ödedikleri ve ödemekle yükümlü oldukları bir vergi türüdür. Ayrıca bu vergiye uçak, helikopter ve motorlu deniz taşıtları da tabiidir.

MTV Yılda Kaç Ne Zaman Ödenir?

MTV yılda 2 olmak üzere, ilk taksiti Ocak Ayı’nda 2. Taksiti ise Temmuz Ayı’nda ödenmektedir. İlk 6 ay içinde kaydı silinen araç sahipleri ikinci 6 ayın vergisini ödemezken, kaydı ikinci 6 ayda silinen araç sahipleri bir sonraki yıldan itibaren MTV ödemez. 

MTV Hesaplama Nasıl Olur?

MTV hesaplanırken etkili olan etkenler aracın otomobil, motosiklet, minibüs, otobüs, kamyon, tır gibi özellikleridir. Otomobillerde yaş ve silindir hacmi önemliyken otobüslerde yaş ve oturma kapasitesi önemlidir. Tır ve kamyon gibi türlerde araç yaşı ve azami toplam ağırlığı dikkate alınmaktadır. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ödemesi, aracın bulunduğu il/ilçedeki vergi daireleri üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca ödemeler vergi dairelerinin anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden de yapılabilmektedir.İnternet bankacılığı kullanan araç sahipleri, ödemelerini internet bankacılığı kullanarak yaptıysa bankalardan tahsilat makbuzu almalıdır. Çünkü bankalar internet bankacılığında verilen e-dekontlar vergi makbuzu yerine geçmemektedir.Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, ödeme sonrasında sıkıntı yaşamamak adına plaka, ruhsat sahibinin vergi sicil numarası ve vergi dairesi gibi bilgilerin eksiksiz ve doğru girilmesi gerekmektedir. Banka tarafından çıkacak sorunlara önlem olarak ödeme sonrası alınan tahsilat makbuzunun saklanması ve ödemenin vergi dairesine ulaşıp ulaşmadığının kontrolü yapılmalıdır.

Engelli Araç Sahiplerinin Vergi Yükümlülüğü?

Aracını engelli indirimi ile alıp bunu plakalarına işleten engelli araç sahipleri MTV ödemesinden muaf tutulmaktadır. Ancak bu muafiyetin şartı %90 oranında engelli olmaktır. Ayrıca bu vergiden muaf olmak için araç üzerinde kişinin engeline uygun düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Engel derecesi ise devlet hastanesi raporu ile desteklenmektedir. Engelli bireyler için yurt dışından ithal edilen araçlarda ise MTV’ de muafiyet şartlarının sağlanması halinde ÖTV indirimi de sağlanmaktadır. 

MTV Ödemelerinde Hangi Banka Kaç Taksit Yapmaktadır?

Geçtiğimiz Temmuz dönemi MTV ödemelerinde;İş Bankası, internet bankacılığı kullanan İş Bankası Maximum Kart sahibi müşterilerine 200 TL ve üzeri ödemelerde 3 taksit, Bonus, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi gib.gov.tr’den, Garanti internet şubesinden, Garanti cep şubesinden ya da 444 0 333’den yapılan ödemelerde 3 taksit, Worldcard, internet üzerinden yapılan 100 TL ve üzeri ödemelerde 3 taksit, Akbank,MTV ödemeleri Akbank Direkt İnternet, Akbank Direkt Mobil, Akbank ATM’leri, Akbank Telefon Şubesi, Akbank Şubeleri veya gib.gov.tr üzerinden yapılan 500 tl ve üzeri ödemelerde 3 taksit, Finansbank, Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerini Finansbank kredi kartları ile vergikolay.com.tr, gib.gov.tr, finansbank.com.tr ve Finansbank Şubeleri üzerinden yapılan ödemelerde 50.000 TL’ye kadar 3 taksit Denizbank kredi kartlarına 6 taksit, TEB Bonus ve TEB Worldcard’a 3 taksit, Ziraat Maximum Kart’a 3 veya 5 taksit imkanı sunmaktadır.

MTV Ödemesinin Gecikmesi veya Yapılmaması Halinde Ne Olur?

Her yıl iki taksit halinde ödenen motorlu taşıtlar vergisi, taksit aylarının son gününe kadar ödenebilir. Ödeme tarihinin kaçırılması halinde ise borca gecikme faizi binmektedir.Motorlu Taşıtlar Vergisinin hiç ödenmemesi durumunda ise Maliye Bakanlığı devreye girer ve yeni bir uygulama olan e-haciz işlemi başlatılır. E-haciz işleminde önce mektup ile uyarılan araç sahipleri bu uyarıyı dikkate almaması durumunda banka hesaplarına haciz gelerek vergi tutarının tahsilatı yapılır.

Bu Yazlarımızda İlginizi Çekebilir

 

Kaydet

What's Your Reaction?

Ağladım Ağladım
0
Ağladım
Şirin Şirin
0
Şirin
Berbat Berbat
3
Berbat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Güzel Güzel
3
Güzel
Başarılı Başarılı
4
Başarılı
Hayret Hayret
2
Hayret

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MTV Nedir?

Giriş Yap

Become a part of our community!

reset password

Back to
Giriş Yap
Bir Format Seçin...!
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF

Send this to friend