Mısır Piramitleri Hakkında 4 Gerçek Bilgi


Giza’nın  antik piramitleri yüzyıllarca insanlığı hayretler içinde bırakmıştır . Büyük Piramit’in 139 metre yüksekliğindedir . Yıllar boyunca, M.Ö. 2550 yıllarında Firavun Khufu tarafından yaptırıldığı düşünülen Büyük Piramit, Dünya’nın en büyük yapısıydı. İkinci piramitin M.Ö. 2520 yıllarında Khufu’nun oğlu Khafre tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. İkinci piramit aynı zamanda bir aslanın gövdesine sahip bir kireç taşı anıtı olan ve firavun başına konulan Sfenks’i de içerir . Üçüncü piramit ilk ikisinden çok daha küçüktür ve M.Ö. 2490 civarında Firavun Menkaure tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Bazı bilimsel analizler, bu piramitlerin genellikle düşünülenden daha yaşlı olabileceğini göstermektedir .

Pek çok bilim adamı, Büyük Piramidi inşa etmek için sadece 20.000 yıllık bir süreyle 20.000 işçi çalışması gerektiğin ifade ediyor . Geçmişimiz bize yalnızca ip ve kasnaklı tahta aletler kullandığını söylediğinde, bu oldukça şaşırtıcıdır. Tamamen  ayrıntılı ve kesin hizalamalarla, sınırlı bir araç ve kaynağa sahip çok az çalışan tarafından bu ihtişamın 20 yıllık bir dönemde yapılabildiğine  inanmak zor.

Bu antik harikaları tüm çalışmasına rağmen, bilim adamları hala piramitlerin nasıl yapıldığını tam olarak doğrulayamıyor. İşte pramitlerle ilgili 4 çarpıcı gerçek..!

 

 1. 1 Malzemelerin Ebat Ve Ağırlığı


  Piramitlerin devasa boyutlarda yapımı bilinmeyen bazı teknolojilerin bulunduğu hakkında çok ikna edici bir argüman oluşturuyor.Dünyanın en büyüğü olan Büyük Piramit, 2.5 ila 15 ton ağırlığındaki 2,3 milyon taş bloktan oluşur.Arkeologlara göre, yakındaki bir kaynaktan taşındı. Böyle muazzam bir ağırlığa rağmen, bu taş bloklar nasıl taşındı? Teoriye göre kalabalık işçi grubu bu büyük blokları ahşap rampalarda iterek taşıdığı . Bu pek mümkün görünmemektedir, çünkü bu masif taşların ağırlığına dayanabilecek herhangi bir malzeme, yada herhangi bir ahşap bilinmemektedir.
 2. 2 Karmaşık Tünel Sistemleri


  Giza piramitlerinin altında yeni keşifler yapılıyor. Aşağıda bulunan tünel sistemleri, gerçekten gelişmiş bir medeniyete işaret ediyor. Kireçtaşı kayalardan oyulmuş bu labirentler çölün derinlerine kadar uzanıyor. Geçitler insana binlerce yıldır bilinmeyen yeni gerçekleri ve gizli odaları ortaya çıkırıyor. Arkeolog Brien Foerster tarafından yapılan yeni bir bulgu, eski gelişmiş teknolojilerin var olduğu düşüncesini güçlendiriyor. Foerster, piramitlerin altındaki labaratuvarlara derinlemesine bakarken, Asvan granitinden kesilmiş 20 kutuyu keşfetti. Her kutu 100 ton ağırlığındadır. Uzmanlar, bu büyük kutuların değerli boğalar için mezarlık olduğuna inanıyorlar . Bu inanışla ilgili tek sorun, hiçbir boğanın bulunmadığıdır. Kutuların işlevi bir sır olarak kalır. Bazıları belki de eski bir enerji formunu depolamak için kullanıldığını düşünüyorlar. Boğa gömmelerinden daha mantıklı olabilir.
 3. 3 Kuzey Kutbu ile Hizalama


  Piramitlerin, özellikle Büyük Piramit'in hizalanmasıyla ilgili dolaşan birçok teori var. Hepsi, eski Mısırlıların Büyük Piramidi , dört ana yöne göre düzenlenerek böylesine hesaplı bir şekilde nasıl inşa edebildiklerini kesin olarak söyleyemediklerini kabul ediyorlar.Kuzey-güney ekseni, gerçek kuzey-güneyin 0.15 derece içine hizalanır. Eski Mısırlıların yön belirlemede günümüzdeki gibi Kuzey Yıldızına sahip olmadıkları biliniyor . Onların piramitleri böylesine hassas bir şekilde kurmalarının yollarından biri karmaşık algoritmalar kullanmaktı. Bu algoritmalar, yalnızca Güneş'in hizalamasının daha kolay görüldüğü mevsimlik gündönümü zamanlarında daha iyi sonıçlar verir . Süreci daha da karmaşık hale getirmek için atmosferik koşulları, bakış açısını engellemeyi vb. göz önüne almalıyız.
 4. 4 Bilinmeyen Bir Harç Kullanılması


  Piramidin inşası için kullanılan harç örnekleri defalarca incelenmiş ve bileşim belirlenmiş olsa da, modern teknolojimiz henüz onu yeniden yaratamamıştır. Harç çoğunlukla işlenmiş alçıdan yapılmıştır ve günümüzdeki tuğlalarda kullandığımız çimento gibi kullanılmamaktadır. Eski taş Mısır harcı, büyük taşların ek yerlerine yerleştirilmeleri için kullanılırdı. Büyük Piramidin inşası sırasında yaklaşık 500.000 ton harç kullanıldı. Şüphesiz, bu alçı harcı, taşlardan daha güçlüdür ve binlerce yıldır yerinde kalmıştır.

What's Your Reaction?

Ağladım Ağladım
2
Ağladım
Şirin Şirin
4
Şirin
Berbat Berbat
2
Berbat
Beğenmedim Beğenmedim
5
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
16
Beğendim
Güldüm Güldüm
13
Güldüm
Güzel Güzel
12
Güzel
Başarılı Başarılı
13
Başarılı
Hayret Hayret
11
Hayret

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mısır Piramitleri Hakkında 4 Gerçek Bilgi

Giriş Yap

Become a part of our community!

reset password

Back to
Giriş Yap
Bir Format Seçin...!
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF

Send this to friend