Kansere Yenik Düşmemek İçin Yapmanız Gereken 7 Şey

Kanser günümüzde birçok insanın muzdarip olduğu çağımızın kötü hastalığı. Kanserde her yüzyılda olan bir ölümcül hastalıklardan. Günümüzde kansere birçok tedavi yöntemi geliştirilse de hala kanser nedenli birçok insan hayatını kaybediyor. Ne yazık ki bu durumda yapılacak en iyi yöntem ise kanserden korunma yöntemlerine başvurmak olacak. Kansere yenik düşmemek için yapmanız gereken 7 şey hakkında bilgileri derledik.

1-) Fast Food Tüketiminden Ve Hazır Gıdadan Uzak Durmak

Günümüzde neredeyse herkesin severek tükettiği fast food ürünler, kanserin bir numaralı dostlarındandır. Bu tüketim malzemelerinin içerisinde kullanılan yağdan una kadar çoğu malzemesi kanserojen madde içermektedir. Bunun yerine evde yapılan yemeklerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

2-) Tütün Ürünlerinden Uzak Durun

Tütün ürünleri içerik olarak kanserojen madde bulundurmasının yanı sıra, tütün ürünü kullanırken çıkan gazların solunması da kansere hazırlık oluşturmaktadır. Akciğer ve solunum yolları kanserlerinin en önemli nedeni olah tütün ürünlerini kullanmamak, kullanılan alandan ise uzak durmak kanserden korunmak için çok iyi olacaktır.

3-) Egzersiz Yapın

Egzerz yapmak vücudun tüm işlevleri için çok önemli bir şey. Çünkü egzersiz sırasında vücutta birçok zararlı şeyin yıkımı ve atılımı artarken birçok yararlı şeyde artırılıyor.

4-) Kilonuzu Normal Seviyede Tutun

Aşırı kiloluluk ya da obezite çağımızın diğer bir hastalığı. Fazla kilo insanların sindirim yollarındaki ve organlarındaki kanser risklerinin 2 kat artmasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden BKİ değerinizin 18.50 ile 25 arasında kalmasına özen gösterin.

5-) Bağışıklılık Sistemini Destekleyin

Vücutta oluşan bazı kanserler virüs etkenlidir. Bu durumda da virüslerden korunmak için bağışıklıkık sisteminin desteklenmesi çok önemlidir.

6-) Sebze Ve Meyve Tüketin

Vücutta serbest oksijen radikalleri adlı başı boş iyonlar bulunmaktadır. Kansere sebep olan bu radikallerin yok edilmesi için ise vücudun antioksidanlara ihtiyacı vardır. Antioksidan ihtiyacını ise sebze ve meyve tüketerek karşılayabilirsiniz.

7-) Düzenli Kontrole Gidin

Check-up adlı tüm vücut kontrollerine ya da bir onkoloji uzmanının muayenesine 6 aysa ya da senede bir kez gitmek oluşmuş ve oluşacak olan kanserlerin erken teşhisi için çok önemlidir.

Kaydet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir