Her gün çocuklarınıza söylemeniz gereken şeyler

Profesyonellerden, çocuk gelişimi konusunda hangi cümlelerin farklılık yaratabileceğini tartmamalarını istedik. Bize düşüncelerini verdiler ve bu, her gün çocuğunuza söylemeniz gereken şeyler.


Ayakkabıların nerede ? Arabaya bin! Dişlerini fırçala, dişlerini fırçaladın mı ? Gerçekten dişlerini fırçaladın mı? Anababaların sabahları çocuklarına günlük olarak tekrar eden cümleler vardır. Peki, ebeveynler çocuklarına her gün kendilerini gerçekleştirmeleri için ne söylemeli?Profesyonellerden, çocuk gelişimi konusunda hangi cümlelerin farklılık yaratabileceğini tartmamalarını istedik. Bize düşüncelerini verdiler ve bu, her gün çocuğunuza söylemeniz gereken şeyler.

Nasılsın?

Pediatrik mesleki terapist ve ebeveynlik antrenörü Brandi Russell, ebeveynlerin çocuklarına söyleyebilecekleri en iyi kelimelerin bir soru formunda olduğunu belirtti. "Sorular, konuşmalara kapı açıyor" dedi. Çocuklar, kendilerini kim olduğuna ve bağımsızlığa götürmelerine ilgi duyduğunuzu bildirir. "Nasılsın?" Gibi basit sorular. Russell, çocukların kendi arzularını belirlemelerine ve duygularını paylaşmalarına yardımcı olduklarını söyledi. Sorular ayrıca eleştirel düşünme becerileri de oluşturabilir. Ebeveynler bugün tüm çocuklarının sorunlarını çözme ihtiyacı hissetmekle birlikte, sorular güçlendirebilir. Bir çocuk susuz olduğunu bildirirse, ebeveynler "Oh susuyorsun, ne yapacaksın?" Diyerek o çocuğa güç verebilir. Bu soru, çocuğa kendi sorununu çözme yeteneklerine güvendiğinizi bildirir. Çocuğun bir çözüm bulması gerekmiyorsa, ebeveynler talimat verebilir ve "Size kendi suyunu nasıl bulacağınızı göstereceğim" ile yanıt verebilir, dolayısıyla bir sonraki sefer susuzluğunuz olduğunda ne yapacağınızı bileceksiniz.

Çok naziksiniz

Manhattan merkezli bir psikoterapist olan Melissa Divaris Thompson, yetişkinlere çocukken söylenen çok fazla zararın geri alınması için ebeveynlerle birlikte çalışır. Bazen sadece "Sen nazik" olduğunu söyleyebileceğini söyledi. Thompson, anne babaların çocuklarını "yakalamak" için çaba sarfetmeleri gerektiğini söyledi ve bunu kabul etti. Çocuğa nazik olduklarını söylemek, bu fikri içselleştiren duygusal açıdan sağlıklı bir yetişkine büyümelerine yardımcı olmak için güçlü bir yoldur. Ve kendilerini nazik davranmaya teşvik etmek, başkalarına nazik davranmalarını sağlar.

Lütfen ve teşekkür ederim

Ebeveynlik ve koruyucu bakım alanındaki önde gelen uzmanlardan biri olan Dr. John DeGarmo, saygıyı göstermek için saygı göstermeniz gerektiğini söylüyor. Çocuklara yönelik davranış modellemenin önemli olduğunu söyledi ve bu kelimeleri söylemelerini sağlamanın en iyi yolu onları gerçekten kullanmanızdır.

Özür dilemek

Bu her gün olamayabilir, fakat bir hata yaptığınızda çocuğunuz özür dilediğinizi duymalıdır. Pediatrik uzman Alison Mitzner, çocuklara ,"özür dilerim" demek , yetişkinlerin bile kendi sorumluluklarını almak zorunda olduklarını gösterir . Gerçekten öfkenizi kaybettiğinizde ya da hata yaparsanız üzgün olduğunuzu söylemek güven oluşturmaya yardımcı olur.

Aferin demek

Gerçekten harika bir iş çıkardılarsa çocuklara "harika iş" demek gayet olumlu sonuç verir . Ancak boş övgüler, çocukların çabalarında anlam bulmalarını engeller. Anne ve klinik terapist Lynn Zakeri, gerçekten çok çalıştıklarında onların çalışmalarını onaylamamız gerektiğini belirtiyor . Ve bir çocuğa övgü, bir başkası için uygun olmayabilir. Çocukları nerede olduklarıyla tanıştırmak ve kendi ihtiyaçlarını değerlendirmek övgü için en iyi yaklaşımdır.

Bu yaptığın çok hoşuma gitti

New York'lu terapist Kimberly Hershenson, ebeveynlerin çocuklarının davranışları, yetenekleri, şefkatleri ve karakterleri hakkında her geçen gün somut örnekler vermesi gerektiğini söyledi. "Kardeşinize karşı iyi olduğunuzda seviyorum" ya da "Bana yardım ederken seviyorum" gibi şeyleri söylemek çocuklara olumlu bakmakta ve iyi davranışları güçlendirmektedir. New York merkezli LMFT, Meredith Silversmith, ebeveynlerin çocuklarının her gün doğru yaptıklarını kabul etmesi gerektiğini söyledi. Çocukları yaptıklarında eleştirmek daha kolaydır. Ancak, doğru yaptıkları küçük bir şey bulma bile, bir çocuğun kendisinde nasıl hissettiğini fark ettirebiliyor, dedi Silverovski.

Günün nasıldı?

Ebeveynler çok konuşurlar, ancak bazen çocuklarımıza söyleyebileceğimiz en iyi şey hiçbir şeydir. Bunun yerine onlara günlerinin nasıl geçtiğini sorun ve gerçekten onları dinleyin . Bu sohbet sizin hakkınızda değil de , çocuğunuzun günü nasıl geçirdiği hakkında olsun , ve gerçekten samimiyetle dinleyin onları . Aptalca olduğunu düşünüyorsanızda veya aynı fikirde olmasanız bile, Ebeveynler, çocukların kendi deneyimlerine değer verdikleri çocukları göstermeliler. Cep telefonunuzla elinizde veya bilgisayar başındayken konuşmayın.

Yapabileceğini biliyorum

Çocuklara başarısızlık yapma fırsatı vermek, anne-babanın verebileceği en büyük armağanlardan biridir. Küçük çocukluk sorunlarının çözülmesi, çocukları yetişkinler gibi karşılaşacakları daha büyük sorunlara hazırlar.Her ne kadar onlar için problem çözmek daha sevecen görünse de, bunları kendi başlarına düzeltmelerine izin vererek onların güvenini kazanacak.

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir

What's Your Reaction?

Ağladım Ağladım
6
Ağladım
Şirin Şirin
1
Şirin
Berbat Berbat
0
Berbat
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
10
Beğendim
Güldüm Güldüm
9
Güldüm
Güzel Güzel
11
Güzel
Başarılı Başarılı
12
Başarılı
Hayret Hayret
8
Hayret

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her gün çocuklarınıza söylemeniz gereken şeyler

Giriş Yap

Become a part of our community!

reset password

Back to
Giriş Yap
Bir Format Seçin...!
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF

Send this to friend