Facebook ile ilgili en rahatsız edici 10 gerçek


Edward Snowden olayından beri insanlar Facebook ve Google gibi büyük online şirketlere şüpheci yaklaşıyor.Bu şirketlerin birçok veriyi kaydettiğini biliyoruz.Kullanıcılar hakkında tam olarak ne kadar veri toplandığını sadece Facebook bilse de yaklaşık bir tahmin günde 500 terabyte’ı gösteriyor.1 terabyte 1025 gigabyte’a denk.Ortalama 720p bir film yaklaşık 1 gigabyte.Bu demek oluyor ki facebook her gün 510,000 filme denk büyüklükte veri topluyor.

Toplanılan verinin büyüklüğü bile etkileyici,ama bu veriyle yapılabilecekler daha da etkileyici,ya da ürkütücü,ne kadar megaloman olduğunuza bağlı.Facebook günlük yaşamın bir parçası.

Peki bu iyi bir şey mi?İşte karar vermenize yardımcı olacak Facebook hakkındaki 10 ürkütücü gerçek..

 

 1. 1 Facebook ne zaman uyuduğunuzu biliyor.


  Facebook Messenger uygulaması sayesinde kullanıcılar birinin en son ne zaman aktif olduğunu görebiliyor.Bundan esinlenerek Soren Louv-Jansen adında bir geliştirici bu konuyu biraz daha derin incelemeye başladı.Kişilerin kimlikleriyle zaman damgasını eşleyerek bütün arkadaşlarının uyku düzeninin grafiğini çıkardı. Bir hacker daha da ileriye gitti ve kullanıcıların en son hangi cihazdan aktif olduklarını bulmayı başardı.Arkadaşlarınız korkutmak için ne kadar da iyi bir yol.Sadece uzun süredir hoşlandığınız bir kıza açılmak için bu bilgiyi kullanmayın.İşler garipleşecektir.Hızlı bir şekilde.
 2. 2 Facebook seve seve bilgilerinizi satar


  Tam politik sansürden daha kötüsü olamaz derken herkesin kişisel bilgilerinize ulaşabileceğini öğreniyorsunuz.Mastercard yakın zamanda kullanıcıların çevrimiçi alışkanlıklarından davranış tahminleri çıkarıp bankalara satmak için Facebook’tan kullanıcıların kişisel bilgilerini satın aldı.Amaçları kendi verileriyle Facebook’un verilerini birleştirerek çevrimiçi marketi de ellerine geçirmek. Pekala,Mastercard çok parası olan büyük bir şirket.”Kesinlikle ucuza almamışlardır.” Diye içinizden geçiriyorsunuzdur.Bir adam toplamda 1 milyon Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini satın almak için 5 dolar ödedi.Facebook’un tepkisi baya ürkütücüydü.Adamdan dosyayı kendilerine yollamasını,bilgileri bilgisayarından silmesini ve “sessiz kalmasını” istediler.
 3. 3 Facebook politik sansüre zemin hazırlıyor


  Özgür ve açık bir topluluk oluşturmak Facebook’un görevi gibi gözüksede eyalet seviyesinde politik sansür uygulayarak bu görevin tersi bir yol izlediler.Bunun bir çok örneği var:Rusya’daki bir protestoyu yayınlayan bir sayfanın kapatılması gibi.Ki bu hareket Rusya Hükümeti’nin direk emriydi. Bir başka örnek Facebook’un kullanıcıların gönderilerini sansürlemek için özel bir yazılım geliştirdiği Çin.İngiltere Hükümetinin şikayeti üzerine eleştrileri bile sansürleyecek kadar ileri gittiler.Facebook öpüşen iki erkeğin görüntüsünü de sansürlemişti.
 4. 4 Facebook sizin hakkınızda düşündüğünüzden daha fazlasını biliyor


  Facebook Haber Kaynağı sizin mümkün olduğunca uzun süre meşgul tutmaya çalışıyor.Bu süre içerisinde Facebook sürekli gelişen ve karmaşık bir veri ağı oluşturuyor.Kestirimsel gözlemleme kullanarak kişilerin profilini çıkarıyor.Bu da sizin reklamlara ne kadar müsait olduğunuzu,hangi siyasi görüşe yatkın olduğunuzu,nakit mi kredi kartıyla mı ödeme yapmayı tercih ettiğinizi bilmelerini sağlıyor.Hangi içerikleri beğendinize bakarak ne kadar zeki olduğunuzu da tahmin ediyorlar.Facebook’un depoladığı veriye kısaca bir göz atmak isterseniz Data Selfie isimli Chrome eklentisini tavsiye ederim
 5. 5 Facebook yalnız insanların daha da yalnız hissetmesine yol açıyor


  New York Üniversitesi klinik psikiyatrisi Dr. Sudeepta Varma’nın belirttiğine göre Facebook isanların diğer insanların neler yaptığından haberdar olmasını sağlıyor fakat bu anyı zamanda kendilerinin neleri yapmadığını hatırlatıyor.Bu da insanların dışlanmış hissetmesine neden olabiliyor.82 genç yetişkinin katıldığı bir araştırmanın sonucu bunu gösteriyordu. Olayın en çarpıcı yönü ise bu araştırmanın sadece 2 hafta sürmesi.Yalnızca iki haftalık Facebook kullanımından sonra kullanıcıların subjektif mutluluğundu hızlı bir düşüş gözlemlendi.
 6. 6 Facebook yeme bozukluğu olan insanları kötü yönde etkiliyor


  84 üniversiteli kadının katıldığı Florida Eyalet Üniversitesi’nde yapılan küçük bir araştırmaya göre Facebook kullanan kişilerde yeme bozukluğu şansı artıyor.Washington’daki Amerikan Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre de Facebook fotoğraflarına bakan kızlar kendi vücutlarını beğenmemeye daha yatkınlar. Bir kez daha konu Facebook’un kendimizi başkalarıyla kıyaslamaya zorlamasına geldi.Eğer zihin sağlığı yerinde biri bile bunlardan kötü etkilenebiliyorsa halihazırda zihinsel rahatsızlıkları olan birindeki etkileri çok daha yıkıcı olabilir.
 7. 7 Facebook gördükleriniz için yankı odası oluşturuyor


  Donald Trump’ın seçilmesi ve Brexit olayından sonra insanlar Facebook ve Google’ı yalan haber yayınlamakla suçladı.Kanıtlar o kadar güçlüydü ki Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’in yalan haberleri filtrelemeyi ve insanları çeşitli siteler tarafından kontrol edilmekten koruma sözü verdi. Ana akım medya “yalan haberlere “ odaklandı(büyük ihtimalle rekabetten dolayı) fakat insanların Facebook’ta karşılaştığı diğer problemi atladı.Filtre balonu. Facebook’un birinci amacı platformlarında vakit geçirmenizi sağlamak.Eğer bir üstteki yazıyı okuduysanız bunun kötü bir şey olduğunu düşünüyor olabilirsiniz.Ayrıca zekanız için de kötü.Facebook sizi platformunda tutmak için görmek isteyebileceğiniz şeyleri size sunuyor.Örneğin siz sol görüşlü siyaseti destekliyorsanız asla sağ görüşün iyi yanlarını gösteren içerikler göremezsiniz.Aynısı sağ görüş için de geçerli.Filtre balonu sizin desteklediğiniz siyasi partinin olduğundan daha popüler görünmesini sağlar.Gerçek böyle olmasa bile. Facebook’un amacı insanları bir araya getirmek olsa da bu yönü insanları daha da ayırıyor olabilir
 8. 8 Facebook kullanmak sizi daha kötü hissettiriyor.


  Ne kadar çok Facebook kullanırsanız o kadar kötü hissedersiniz.Olumsuz sosyal karşılaştırmalardan dolayı yoğun bir şekilde sosyal medya kullanımının,azalan yüzyüze ilişkiler,artan hareketsiz yaşam ve özgüven erozyonu gibi problemlerin kaynağı olduğu görüldü.Yale Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalara göre Facebook kullanımı zihin sağlığına büyük derecede etki ediyor.Başkalarının içeriğini beğenmenin ve bağlantılara tıklamanın fiziksel ve zihinsel sağlığı olumsuz yönde etkilediği ve yaşam doyumunu azalttığı belirtildi. Facebook’tayken insanlar hayatlarının olumlu yönlerini yüceltip olumsuz yönlerini gizliyor.Bir başkasının profilini gezen diğer insanlar kendilerini bu kişinin öne çıkarılmış hayatıyla kendininkini karşılaştırdıklarında kötü hissediyorlar.
 9. 9 Facebook her zaman nerde olduğunuz biliyor.


  Facebook Messenger uygulamanız varsa büyük ihtimalle ona lokasyonunuzu paylaşmayı durdurmasını söylemediniz.Eğer Facebook’un nerede olduğunuzu bilmesini istiyorsanız bu iyi bir şey.Peki ya diğer insanlar?Ya bir sapık sizi bulup takip etmek istese?O da Facebook Messenger’ı kullanabilir mi? Bir programcı Marauder’s Map adında basit bir Chrome eklentisi yaptı.Uygulama,ismini Harry Potter’ın Hogwarts’da sahip olduğu ve kaledeki herkesin nerede olduğunu görebildiği haritadan alıyor.Marauder’s Map Facebook Messenger’daki arkadaşlarınızın tam konumunu verebilecek kapasitedeydi. Bir programcı,basit bir haritaya bakarar arkadaşlarının nerede olduğunu bulabiliyordu.Bu olaydan sonra Facebook,Messenger uygulamasından lokasyon paylaşmayı kapattı.Ama bu,Facebook’un bu veriyi depolamadığı anlamına gelmiyor.
 10. 10 Yüz tanıma


  Arkadaşınız bir fotoğraf etiketlediğinde bu bilgi Facebook’un dev veri arşivine ekleniyor.Sosyal ağ yapay zeka botlarıyla bu verileri kullanarak yüzünüzü eşliyor.Facebook’un algoritması o kadar iyi ki 98 oranında doğru sonuç veriyor.Yüklenen her yeni fotoğrafla yüz eşlemede daha da iyi hale geliyor.Şimdi sorumuz şu:Facebook bu bilgiyi satana kadar ne kadar vaktimiz var?Azınlık raporundaki Tom Cruise’un girdiği mağazadaki mankenlerin kıyafetlerinin Tom Cruise hakkındaki bildiklerine göre değiştiği sahneyi hatırlayın

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

What's Your Reaction?

Ağladım Ağladım
0
Ağladım
Şirin Şirin
3
Şirin
Berbat Berbat
5
Berbat
Beğenmedim Beğenmedim
4
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
8
Beğendim
Güldüm Güldüm
3
Güldüm
Güzel Güzel
0
Güzel
Başarılı Başarılı
7
Başarılı
Hayret Hayret
4
Hayret

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook ile ilgili en rahatsız edici 10 gerçek

Giriş Yap

Become a part of our community!

reset password

Back to
Giriş Yap
Bir Format Seçin...!
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF

Send this to friend