Çocuğunuzun Maddi Geleceğini Güvence Altına Almanıza Yardımcı Olacak 4 Yatırım Aracı

Çocuğunuzun Maddi Geleceğini Güvence Altına Almanıza Yardımcı Olacak 4 Yatırım Aracı

“Çocuğum için birikim yapmak istiyorum” diyorsanız bu yazı tam size göre! Çocuğunuzun maddi geleceğini güvence altına almak, ebeveyn olarak yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Finansal planlama, maddi durumunuzun kötü gittiği bir durumda çocuğunuzun eğitim ve diğer masraflarının karşılanmasını sağlar. Bu konuda her ebeveyn, çocuğum için en iyi yatırım aracı nedir sorusunu soruyor. İşte size çocuğunuzun finansal geleceğini güvence altına almanıza yardımcı olacak 4 yatırım aracı.

Yaşam standartlarının her geçen yükseldiği günümüzde, çocuk sahibi aileler kendilerinden çok çocuklarını düşünüyor. Çocuklarının geleceğini garanti altına almak isteyen anne-babalar, bebek yatırım hesaplarından, çocuk yatırım sigortasına kadar birçok konuda araştırmalar yapıyor. Kendisinden çok çocuğunu düşünen ailelere yardımcı olmak adına kapsamlı bir araştırma yaptık ve çocuk için en iyi birikim yollarını bir araya getirdik.


 1. Çocuğunuz için yaptırabileceğiniz sigorta çeşitleri arasında büyüyen çocuk, sürekli eğitim gibi eğitim hayatı boyunca ihtiyaç duyacağı maddi desteği karşılayan sigortalar yer alıyor. Örneğin 3 yaşındaki çocuğunuza Büyüyen Çocuk Sigortası yaptırıp, aylık 150 TL prim öderseniz ve her yıl prim oranını %10 artırırsanız 18 yaşına geldiğinde 15 yıl prim ödemiş olursunuz. Ödediğiniz primler toplamda 55.000 TL civarında, toplam birikim ise kar payları ile birlikte toplam 90.000 TL civarında olacaktır. Bu sayede çocuğunuz üniversite çağına geldiğinde, en az 4 yılını maddi açıdan rahatça geçirebilecek bir birikime sahip olacaktı.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 2. Birikimli mevduat hesabı, her ay ya da her 3 ayda bir vadesiz hesabınızdan sizin belirlediğiniz tutarın aktarıldığı ve belirtilen dönemlerde faiz tahakkuk ettirilen vadeli hesaptır. Bu hesaba her ay otomatik ödeme ile 50 TL gönderdiğinizde bile, çocuğunuz üniversite çağına geldiğinde elle tutulur bir birikime sahip olacaktır. Örneğin, çocuğunuz 3 yaşındayken onun adına açtırdığınız vadeli hesaba her ay 50 TL yatırdığınızı varsayalım. Çocuğunuz 18 yaşına, yani üniversite çağına gelene kadar her ay 50 TL yatırdığınızda, toplamda faizsiz olarak 9.000 TL’lik bir birikime sahip olacak. Bu birikime faiz ve her yıl 50 TL’yi %5 oranında artırmanız durumunda eklenen tutar da dahil edildiğinde, toplam birikim yaklaşık 30.000 TL civarında olacaktır. Gördüğünüz gibi her ay 50 TL gibi cüzi bir miktar bile, çocuğunuzun üniversite eğitiminin ilk 2 yılını maddi olarak rahat geçirmesini sağlıyor. Bu birikimi yükseltmek sizin elinizdedir.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 3. Yüzyıllardan bu yana değerini hiç kaybetmeyen, aksine her geçen yıl değeri artan altın, çocuğunuzun geleceğini güvence altına almak için de iyi bir yatırım aracıdır. Günümüzde tüm bankalarda altın hesabı açtırabilirsiniz. Çocuğunuz adına açtıracağınız altına hesabına, her ay 1 gram altın fiyatı kadar transfer işlemi gerçekleştirebilir ve bu tutarla 1 gram altın alınması talimatı verebilirsiniz. Her ay düzenli olarak 1 gram altın eklenen bu hesapta, 15 yılın sonunda 180 gram altın birikmiş olacaktır. Şu anda 145 TL olan gram altın fiyatının 15 yıl sonra 300 TL olacağını varsayarsak, çocuğunuzun toplam birikimi yaklaşık 54.000 TL olacak. Bu sayede çocuğunuz üniversite eğitimine oldukça iyi bir birikim ile başlamış olacak.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 4. 18 yaşın altındaki kişiler henüz BES’e üye olamıyor. Ancak kısa bir süre önce başlayan ve kısa vadede tamamlanması planlanan çalışma ile 18 yaşın altındaki kişiler de BES’e üye olabilecek. Çalışmalar tamamlandığında vakit kaybetmeden çocuğunuzu BES’e üye yapabilirsiniz. Diğer yatırım araçlarında verdiğimiz örneklerde olduğu gibi 15 yıl boyunca prim ödemeniz halinde, çocuğunuz üniversite çağına geldiğinde elle tutulur bir bikrime sahip olmuş olacaktır.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

Add Your Content
Or
Paste a YouTube, Instagram or SoundCloud link (not embed code).

Kaydet

Kaydet

Yayınlayan

Aslan YILMAZ’in profil fotoğrafı

Aslan YILMAZ

Here is a some short information about me - I'm a natural born, talented actor, writer and forecaster! My distinguishing feature - can tell bare-faced lies and remain calm. Anyone who criticizes or questions me - is called an “enemy". So basically I'm a pretty simple person :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir